Каде и колку војници имаат САД на Блискиот исток

0
70

Американскиот претседател Доналд Трамп на Блискиот исток веќе има распоредено десетици илјади војници, и брзо би можел да реагира доколку се случи ескалација на судирот со Иран, но исто така, Иран би можеле да продолжат стрелаат кон воените бази во кои има американски војници, пишува српски „Телеграф“.

Ноќта меѓу вторникот и средата се случи првиот напад, кога Иран истреча повеќе од 20 проектили кон две американски воени бази во Ирак.

Светот стравува од избивање на војна, а сите очи се вперени во Белата куќа и се чека следниот потег на Трамп. Тој во своето обраќање по повод на нападите порача дека САД воведуваат нови санкции за Иран, и дека неговата администрација се уште ги разгледува следните чекори и другите опции за одговор на ракетирањето на американските бази. Трамп рече дека Америка е подготвена на секое можно сценарио, и дека со убиството на Сулејмани се запрени нови напади на американски цели.