Кина: Новиот вирус се адаптира и мутира

0
78

Здравствените власти на Кина соопштија дека новиот вирус од којшто починаа девет луѓе, се адаптира и мутира и дека значително ја отежнува контролата врз епидемијата.

Некои експерти велат дека вирусот не е толку смртоносен како другите облици на коронавирус, како САРС-от, од којшто во 2003-тата починаа 800 луѓе.

Коронавирусот потекнува од нелегалниот пазар на диви животни, рече на прес- конференцијата Гао Фу, генерален диектор на кинескиот Центар за контрола и превенција на болести.