НАСА предупредува: Чадот од Австралија наскоро ќе ја заобиколи Земјата

0
82

Катастрофалните пожари во Австралија горат веќе неколку месеци, а густиот чад се издига над Пацификот.

НАСА соопшти дека веќе во првиот ден од оваа година чадот поминал илјадници километри и ја прекрил Јужна Америкам додека до 8 јануари поминал половина од Земјината топка.

-Се очекува чадот барем еднаш да ја заобиколи Земјата, соопштуваат од НАСА, пренесе „Би-Би-Си“.

Во пожарите до сега загинале најмалку 28 лица, неколку милиони животни а уништени се околу 2.000 куќи и 10,3 милиони хектари земјиште.