Поведена постапка против три лица за трговија со дрога

0
106

Основното јавно обвинителство Охрид донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица поради постоење на основано сомнение дека го сториле кривичното дело – Недозволено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик.

Осомничените на 7 јануари , околу 1.40 часот во патничко моторно возило „алфа ромео“ неовластено заради продажба превезувале наркотична дрога марихуана. Дрогата во вкупна количина од 4574,2 грама била сокриена во повеќе пластифицирани вреќи. Тројцата осомничени ја превезувале дрогата во правец од Струга кон Охрид. Откако биле забележани од полицијата, осомничените се дале во бегство. Возилото на осомничените било престигнато од полицијата и сопрено. Двајца осомничени, 23-годишен битолчанец и 43-годишен велешанец, веднаш биле лишени од слобода. Третото лице, 34-годишен битолчанец се дал во бегство, но по негово идентификување е пронајден и лишен од слобода во Битола.