Рохани побара специјален судски совет да го спроведе процесот за соборувањето на украинскиот авион

0
68

Неколку луѓе се уапсени во Иран заради случајното соборување на украинскиот патнички авион со проектил земја – воздух, соопштија иранските власти.

Обвинителството потврди дека истрагата за инцидентот продолжува, но не се соопштени дополнителни детали.

Иранскиот претседател, Хасан Рухани, оцени дека треба да биде формиран специјален суд за да го процесира соборувањето на иранскиот патнички авион, кога животот го загубија сите 176 патници и членови на екипажот.