СДСМ загрижени за безбедноста, Чулев тврди дека состојбата е редовна

0
78

По обвинувањата од заменик министерката Петровска дека со укинување на прераспределбите на полицајците од поранешниот министер Спасовски, загрозени се граничните премини и амбасадите, Чулев за Канал 5 вели дека нема простор за паника.

Тврди дека се е под контрола, а во текот на утрешниот ден ќе има координација со сите високи функционери од полицијата за да најдат решение, како што вели, професионално да се справуваат со сите предизвици со кои ќе се соочат.

„Во текот на вчерашниот ден разговарав со надлежни раководители за гранично управување, СВР, при што ме информираа дека ситуацијата е безбедна, редовна и под контрола“,- Наќе Чулев – министер за внатрешни работи