Седум нови имиња во кабинетот на Спасовски

0
70

Оливер Спасовски го ја раководи преодната влада, а вицепремиер за економија на местото од Кочо Ангушев ќе биде досегашната министерка за труд и социјала Мила Царовска.

Наќе Чулев од ВМРО ДПМНЕ ја добива функцијата технички министер за внатрешни работи, а Рашела Мирзахи, исто така од опозицијата, на местото на Царовска во министерството за труд и социјална политика.

Најголемата опозициска партија добива и дополнителни заменици министри во три ресори: Гордана Димитриоска во финансии, Цветан Трипуновски во земјоделство и Невенка Стамнековска која си поднесе оставка од пратеничката функција, во министерството за информатичко општество. Дополнителни заменици има и владејачката партија, Славјанка Петровска во МВР и Санела Шкријељ во труд и социјала.