TРАМП: AМЕРИКАНСКИТЕ СИЛИ СЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕ

0
69

Нападот во кој загина Ирачкиот генерал Касим Сулејмани е оправдан бидејќи со тоа се спасени илјадници американци, изјави попладнево американскио претседател Доналд Трамп.

Американскиот претседател соопшти дека во синоќешниот напад, нема загиното американски војници и најави дека ќе побара од земјите членки на НАТО алијансата повеќе да се вклучат во блиско источните процеси и најави нови санкции против владата во Техеран.

Трамп сепак не наави нови воени акции.

„Долго време државите го толерираат дестабвилирачкото влијание на Иран во регионот но и пошироко. Тоа време веќе заврши. Иран е главен спонзор на тероризмот и нивната цел да имаат нуклеарно оружје го загрозува целиот свет. Никогаш нема да дозволиме тоа да се случи. Минатата недела преземавме одлучувачки чекор да сопреме еден безмилосен терорист.“ – изјави Трамп.