Дачиќ го нападна Оливер Вархеји

0
148

Скандал се случил на средбата на европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеји, со српската премиерка Ана Брнабиќ и министрите, кога Ивица Дачиќ вербално го нападнал гостинот, кој потоа ја напуштил средбата.

Дачиќ, според весникот, грубо му забележал на Вархеји дека не знае каде дошол, дека не реагира додека некој ги граба српските манастири на Косово, дека молчи за таксите што ги наметна Приштина за стоката од Србија,

Сите биле шокирани, а Вархеји го вклучил микрофонот и му се обратил на српскиот министер за надворешни работи, Дачиќ

„Јас сум единствениот европски комесар што реагираше на таксите, го осудив она што се случува во Црна Гора, Србија е првата земја во која дојдов по воведувањето на новата методологија и конечно, дојдов тука за да ви помогнам“, рекол Вархеји.
Извор 24 вести