Церар: Се надевам дека Северна Македонија и Албанија ќе почнат преговори во март

0
83

-Словенија силно ги поддржува Северна Македонија и Албанија за почеток на процесот на преговори. Тоа е особено важно за граѓаните на двете земји, нагласи Церар.

Оптимист сум дека ЕУ ќе ги исполни своите ветување и се надевам дека Северна Македонија и Албанија ќе почнат преговори за членство во март, изјави денеска словенечкиот министер за надворешни рабори Миро Церар, пред почетокот на Конференцијата во Солун посветена на европските перпесктиви на земјите од Западен Балкан.

-Убеден сум дека Северна Македонија и Грција напарвија историски напредок со потпишувањето на Преспанскиот договор. Северна Македонија покажа политичка мудрост и храброст и подготвеност за реформи. Нема сомнеж дека на Северна Македонија ќе и биде одобрен старт на преговорите, потенцира Церар.