Турција војува во Сирија без желба и намера да се судри со Русија

0
73

Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар денеска рече дека неговата земја „успешно“ ја продолжува воената операција во северозападна Сирија против режимот во Дамаск, кој има руска поддршка, и дека Анкара нема „желба или намера да се судри со Русија“.

Турската војска најави засилување на воената кампања, откако 34 турски војници загинаа во сириски воздушен напад во регионот Идлиб, каде што руската воздушна моќ била користена да им помогне на силите на сирискиот претседател Башар ал-Асад.

Идлиб е дел од последната сириска територија која е под контрола на бунтовниците кои се поддржани од Турција.