Лавров: измислица е дека планиравме труење на чешки политичари

0
152

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров ги отфрли тврдењата дека руски агент бил испратен во Прага за да ги отруе градоначалникот и двајца други градски службеници како „измислици“. „Респект“, чешки истражувачки неделник, објави извештај на 26 април во кој се цитираат неименувани безбедносни извори во кои се вели дека осомничен руски разузнавач кој патувал со дипломатски пасош пристигнал неодамна во Прага, носејќи смртоносен отров рицин, како дел од наводната заговор за труење. Лавров изјави дека е „незамисливо“ чешките власти ќе го идентификуваат човекот што носи отров и ќе го пуштат во земјата. „Дали некоја здрава личност верува во овие измислици?“, рече тој.

Москва, претходно оваа недела го отфрли наводниот заговор за труење на тројцата Чеси како дел од „кампањата за дезинформации“, насочена кон дискредитација на Русија и се закани со сериозни последици врз чешко-руските односи. Сите тројца презедоа или поддржаа акции што го налутија Кремљ, вклучително и преименувањето на плоштадот пред руската амбасада по убиениот поранешен критичар на руските власти Борис Немцов и отстранување на статуа на генерал од времето на Советскиот Сојуз. Властите во Прага потврдија дека ним им била дадена целосна полициска заштита.