Митко Јанчев го откажа протестот, го предомислиле Филипче и Караџоски

0
82

Откако доцна синоќа соопшти дека во понеделник излегува на протест во Скопје, со цел оставка на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес кавадаречкиот градоначалник и поранешен потпретседател на ВМРО ДПМНЕ, Митко Јанчев, за ,,Фокус” вели дека протестот пред Белата палата е одложен.

По консултации со министерот за здравство Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р Жарко Караџоски, тие дошле до заеднички став, дека протестот не треба да се одржи во овој кризен период, кога бројките на новозаразени лица со корона вирус, секојдневно се во пораст.

-Се согласувам дека здравјето на граѓаните е на прво место. Се консултирав со Филипче и со Караџоски уште рано утринава, според нивните препораки дека протестот може да го загрози јавното здравје, решив да го одложам истиот.