Матурантите размислуваат да протестираат

0
29

Матурантите се закануваат со протести доколку нивното барање за измена на државната матура не добие разрешница до крајот на неделава. Денеска е десетти ден од бојкотот на наставата.

Ако и институциите не се подготвени да најдат конкретно решение за ова прашање, тогаш нормално ќе избереме други мерки протестирајќи на улиците, но тоа ќе зависи од епилогот на состаноците што ги имаме денеска и утре”.