Се намалува бројот на позитивни случаи ,регистрирани 364 нови случаи на Ковид 19, починати се 24 лица

0
38

Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 161, Куманово – 36, Битола и Прилеп – по 25, Охрид – 15, Тетово – 13, Штип – 10, Кавадарци, Струмица и Гевгелија – по 9, Велес, Гостивар и Струга – по 8, Кичево и Дебар – по 6, Свети Николе – 4, Виница – 3, Кочани и Неготино – по 2, Крива Паланка, Ресен, Берово, Делчево и Богданци – по 1.

Регистрирани се 689 оздравени пациенти од:
Скопје – 254, Куманово – 61, Битола – 52, Прилеп – 44, Велес и Тетово – по 36, Кавадарци – 32, Штип – 24, Гостивар – 21, Струмица – 17, Кичево – 14, Неготино – 13, Гевгелија, Крива Паланка и Виница – по 10, Кочани – 9, Ресен и Валандово – по 7, Свети Николе, Пробиштип и Берово – по 5, Радовиш и Демир Капија – по 4, Пехчево – 3, Крушево и Кратово – по 2, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се вкупно 24 починати лица: 7 од Скопје (40г, 52г, 55г, 59г, 64г, 72г и 85г), 6 од Битола (63г, 68г, 70г, 71г, 71г и 85г), 3 од Куманово (73г, 76г и 84г) и по еден пациент е пријавен од Охрид (88г), Кавадарци (82г), Струмица (73г), Струга (69г), Свети Николе (64г), Крива Паланка (74г), Радовиш (75г) и Пробиштип (52г). Сите пријавени пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 2.379 тестови преку: ИЈЗ – 459, ЦЈЗ Скопје – 44, ЦЈЗ Битола – 84, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември – 13, Институт за микробиологија – 138, МАНУ – 76, Жан Митрев (Филип Втори) – 115, Авицена – 195, Биотек – 254, Систина – 189, лабораторија Лаор – 361, Синлаб – 31, Ремедика – 36, Плодност – 48, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 336.

Досега во земјата се направени вкупно 691.255 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.094, бројката на оздравени пациенти е 122.810, на починати е 4.443, а бројот на активни случаи изнесува 19.841.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 65330, активни 8968
Куманово 8053, активни 1253
Прилеп 7902, активни 980
Тетово 6903, активни 673
Битола 5731, активни 1300
Велес 5205, активни 744
Гостивар 4994, активни 471
Кавадарци 4986, активни 521
Штип 4741, активни 469
Охрид 4713, активни 895
Струмица 3783, активни 573
Струга 2866, активни 279
Кочани 2581, активни 317
Кичево 2344, активни 306
Неготино 2112, активни 247
Гевгелија 2117, активни 350
Свети Николе 1433, активни 154
Крива Паланка 1179, активни 92
Ресен 1169, активни 225
Радовиш 1039, активни 135
Берово 966, активни 73
Делчево 930, активни 101
Дебар 910, активни 69
Пробиштип 754, активни 54
Виница 742, активни 115
Валандово 633, активни 92
Крушево 457, активни 100
Богданци 469, активни 79
Демир Капија 392, активни 39
Демир Хисар 358, активни 57
Кратово 352, активни 24
Македонски Брод 344, активни 33
Пехчево 250, активни 18
Македонска Каменица 224, активни 15
Дојран 132, активни 20