Еди Рама по инцидентот: Горан Бреговиќ е од Сараево, не е српски криминалец

0
56

Премиерот на Албанија, Еди Рама, излезе со статус на социјалните мрежи откако беше фрлен солзавец на концертот на славниот музичар Горан бреговиќ на фестивалот на пивото во албанскиот град Корча

Додека Горан Бреговиќ настапуваше на „Пивофест“ во албанскиот град Корча беше фрлен солзавец, па многумина одлучија да го напуштат концертот. Децата и постарите лица тргнаа директно кон излезот, додека на едно лице му беше укажана лекарска помош и заврши во болница. Откако ситуацијата се смири, концертот продолжи, а по оваа информација тимот на Бреговиќ не сакаше да коментира што се случило.

„Познатиот музичар од Сараево, со татко Хрват, мајка Србинка и жена Босанка муслиманка, се претвори во „српски криминалец“. Иако Бреговиќ не кажа ништо против Албанците, тој воопшто не пееше за масакрите на режимот на Милошевиќ и никаде не беше поддржувач на тој режим, ниту со зборови, ниту со дела, вистината не беше важна. Она што беше важно беше огнот на слепата политика, која создава непријатели, се храни непријателски и живее за непријателство.Т

оа беше фашистичка хистерија, срамна за европското однесување на Албанците, за нашата историја и за нашата традиција исто така, која за жал воопшто не се разликуваше од хистериите на линч на фашистичките групи насекаде во светот.

Каде е разликата, на пример, во Србија, која се налути на Дуа Липа со највалканиот речник на своите социјални мрежи, само затоа што таа е горда Албанка од Косово, која излегува завиткана во двете знамиња на нашите земји, со оние што возвратија со највалкан албански јазик на нашите социјални мрежи против Горан Бреговиќ, третирајќи го како воен злосторник и обвинувајќи го само за тоа што пее на српски.

Тие се разликуваат само по тоа што првите пцујат на српски јазик, додека вторите изговараат навреди и клетви на албански јазик. Двете страни верно припаѓаат на ниската човечка категорија слепи мразечи, на кои овој свет им треба само за кавги“, напиша меѓудругото Рама.