ФОТО: Активисти на Левица ја окупираа Могилата на непобедените – Заев и Пендаровски мораа да ги заобиколат за да положи цвеќе

0
30

Активисти на политичката партија Левица го „окупираа“ меморијалниот комплекс „Могила на непобедените“ во Прилеп каде се одбележува 11 Октомври – Денот на народното востание.

11 партиски активисти застанаа пред споменикот и го попречија патот за државните делегации кои требаше да положат цвеќиња. Делегациите предводени од премиерот Зоран Заев, претседателот Стево Пендаровски како и од Собранието, Армијата, Сојузот на борци и други беа принедени да ги заобиколуваат за да пристигнат до местото за положување свежо цвеќе.

Церемонијата заврши предмалку, а таму меѓу другите се обрати и претседателот на државата Стево Пендаровски