„Мило ми е АКО ЗАПАДОТ Е БЕСЕН! Медведев за посетата на кинескиот лидер на Москв

0
66

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, ја оцени реакцијата на Западот на посетата на кинескиот лидер Си Џинпинг на Русија, велејќи дека му е „драго“ ако тие се бесни.

– Мислам дека и тие се радуваат со нас – изјави Медведев во интервју за „Прв канал“ на прашањето дали забележал како Западот реагирал на посетата на кинескиот лидер на Москва.

На забелешката на водителката дека „се бесни“, Медведев се насмеа.

– Одлично. Тоа многу ме радува – изјави Медведев.

Кинескиот претседател Си Џинпинг од 20 до 22 март беше во работна посета на Русија. Тоа е негово прво патување во странство откако по трет пат беше избран за лидер на Кина. По пристигнувањето во Москва, Кси рече дека Пекинг и Москва се сигурни партнери и дека во свет кој е далеку од мирна Кина, таа е подготвена решително да го заштити меѓународното право со Русија.