Убиецот од Младеновац се степал во притвор, настрадал цимерот

0
58

Неофицијалните информации велат дека Блажиќ по расправија физички го нападнал и со тупаница го удрил својот цимер од ќелијата.

„Затвореникот кој се борел со Урош добил модринка на окото, додека убиецот бил неповреден“, изјавил анонимен извор за порталот 24седам. Инаку, на рочиштето во Вишото јавно обвинителство во Смедерево, Блажиќ признал дека масакрот го извршил затоа што „чувствувал дека мештаните заговараат против него и дека е изложен на потсмев “.

Крвавиот напад на Блажиќ во селата кај Младеновац се случи само еден ден по пукањето во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград. Блажиќ го започна крвавиот поход во Мали Орашје, а потоа се упати кон Дубона. Полудениот напаѓач по масакрот побегнал, а потрагата по него траела до раните утрински часови кога бил пронајден на 50 километри, во близина на Крагуевац, каде се сокрил во куќата на роднина.