Обвинителството во Приштина покрена истрага за тепачката во парламентот

0
38

Главното обвинителство во Приштина соопшти дека покренало истрага за кривично дело „напад“ во врска со тепачката што се случила во текот на денот во Собранието на Косово, пренесоа косовските медиуми.

Во соопштението се наведува дека обвинителството ја овластило полицијата да ги преземе сите потребни истражни дејствија, вклучително и приемот на изјави од странките во овој случај.

Обвинителството во целосна координација со косовската полиција ќе ги преземе сите дејствија согласно законските одредби до целосно расветлување на предметниот случај“, се наведува во соопштението, пренесува КоССев.

На денешната седница на Собранието на Косово дојде до физичка пресметка меѓу претставници на владејачката Самоопределување и претставници на опозициските партии.

Премиерот на Косово Албин Курти додека зборуваше за планот за деескалација на Северот, во еден момент му пришол пратеникот на ПДК Мергим Љуштак и го полил со вода, пишува КоССев.

Имаше општа препукување меѓу пратениците, оние кои дојдоа во одбрана на Курти и оние кои дојдоа на другата страна.

На снимка од директен пренос се гледа општа метеж во Собранието.