Вучиќ – Путин ми се извини

0
152

Ни претседателот Путин, а ни (рускиот министер за надворешни работи Сергеј) Лавров никогаш за ништо не се извинувале, а за Захарова се извинија“, кажа Вучиќ во интервју за РТС.

Вучиќ додаде дека со тој потег „еден од најмоќните луѓе во светот покажа што е пристојност и кажа дека зад таа објава не стои руската држава“. Истакна дека по руската реакција се гледа „колку Русија го почитува него лично, но и Србија и дека не е случајно што од рускиот претседател го добил Орденот на Александар Невски“.

Портпаролката на руската дипломатија Марија Захарова на својот фејсбук профил постираше фотографија од Вучиќ седнат на столче пред американскиот претседател Доналд Трамп, со текстот: „Ако сте поканети во Белата куќа, а столчето е поставено како да сте на испрашување, седите како на форографијата број 2, без разлика кој и да сте. Верувајте ми