Студент изел банана „вредна“ 120.000 долари, од експонатот останала само кората

0
174

Замислете ја сцената: гладни сте и во музејот што го посетувате има банана залепена на ѕидот. Проклета да е уметничка инсталација. Стомакот не бира кога му се јаде …

Кога ќе помислите на скап оброк, вашиот ум веројатно талка во намаз од Мишелин со три ѕвезди или совршено зготвен парче Wagyu стек со помош на кавијар Белуга во луксузен ресторан во Дубаи.

Но, еден јужнокорејски студент изел банана која можеби е најскапата желба што некогаш ја имал.

Навистина, мајсторот за уметност на Националниот универзитет во Сеул, Нох Хујн-су, изел банана која била дел од инсталацијата на италијанскиот визуелен уметник Маурицио Кателан.

Уметничкото дело наречено „Комедијан“, дел од изложбата на Кателан „НИЕ“, се состоеше од зрела банана залепена на ѕидот во Музејот на уметноста во Сеул.

Ученикот наводно ја откинал бананата, ја излупил и без срам ја изел. Потоа ја стави кората од банана назад на ѕидот користејќи селотејп. Кога музејот побарал од него да ги објасни своите постапки, тој одговорил дека е гладен бидејќи го пропуштил појадокот.

Музејот подоцна постави нова банана на истото место (нешто што се прави на секои три дена според инструкциите на Кателан, без оглед на непристојните постапки на гладните студенти) и им кажа на медиумите дека нема да бара отштета против ученикот. За среќа за Но.

Еден локален радиодифузер побара од Нох да елаборира за чинот, а студентот рече дека неговите постапки може да се толкуваат и како уметност. Тој изјавил дека работата на Кателан ја гледа како бунт против одредена власт.

„Може да има уште еден бунт против бунтот“, рече тој. „Оштетувањето на уметничко дело може да се гледа и како уметничко дело, мислев дека ќе биде интересно… Нели е залепено таму за да се јаде?

Кога му кажале за инцидентот, Кателан одговорил: „Воопшто нема проблем“.

На крајот на краиштата, ова не е прв пат бананите што се користат за работата на Кателан да бидат изедени од посетител. Во 2019 година, изведбениот уметник Дејвид Датуна ја извлече бананата од ѕидот откако уметничкото дело беше продадено за 120.000 долари (околу 109.000 евра) во Арт Базел во Мајами.