Македонија

Голема акција на полицијата низ Македонија, десетина уапсени

0
Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал – Сектор за криминалистички истраги – Единица за недозволена трговија со дрога при Бирото за јавна безбедност, спроведе координирана полициска операција со цел сузбивање на организирана криминална група која...

Се степале докторки-психијатри во Клиничката болница во Битола

0
Вчера во 15:50 часот во СВР Битола стигнала пријава од Т.Ч.И. (49) дека на нејзиното работно место во Клиничка болница Битола била физички нападната од нејзината колешка Д.Т. од Битола. Се преземаат мерки за расчистување на настанот, соопшти СВР Битола.

52 годишник од Велешта физички нападнал медицинска сестра во струшката болница која побарала од него да ја изгаси цигарата

0
Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против 52-годишен жител на Велешта за кого постои сомнение дека сторил кривично дело – Напад врз здравствен работник и здравствен соработник при вршење здравствена дејност од член 304-г став 2 во врска со став 1 од Законот за...

Му се слошило, паднал и починал на улица – 32-годишна жена му ги земала парите, СВР Велес ја приведе

0
Полициски службеници од СВР Велес вчера ја лишиле од слобода 32 годишната Р.С. од Велес, осомничена дека од лицето Т.Ѓ. (54) години од Велес одзела пари. Според пријавеното, откако Т.Ѓ. паднал на улицата „Илинденска“ пред дуќаните во близина на Новиот мост во Велес и...

Регион

Свет

Момче и девојка скокнале од зграда во Нови Сад: „Лежеа заедно во локва крв“

0
Млад маж и девојка, кои се уште не се идентификувани, синоќа заедно скокнале од 17-ти кат од зграда во Нови Сад. Сомнежите се дека двајца млади луѓе околу 22 часот се качиле на врвот на објектот и заедно скокнале во смрт, а жителите на зградите...

ВИДЕО: Во Белград ќе има нови избори

0
Претседателството на Српската напредна партија (СНС) на денешната седница донесе одлука за одржување нови избори во Белград, јави Танјуг. Тоа значи дека белграѓани повторно ќе излезат на гласање, каде повторно ќе ги бираат претставниците во Собранието на град Белград. ВИДЕО. Првата одлука што ја донесовме беше...
spot_img

Полошки Глас

КАЈ ТЕТОВСКИ ЧЕЛОПЕК ВОЗИЛО ИЗЛЕТА ОД ПАТОТ, ПАТНИЦИТЕ ПРЕНЕСЕНИ ВО БОЛНИЦА

0
На 17.02.2024 во 10.40 часот во СВР Тетово било пријавено дека на локален пат во с.Челопек, тетовско, на излез од селото, патничко возило „фолксваген бора“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од С.Б.(41) од Тетово, излетало од патот. Во несреќата, со тешки телесни повреди се...

Претрес во тетовско, приведен 19 годишник, во неговито дом пронајдена дрога

0
На 17.02.2024 во 20.50 часот во с.Слатино, тетовско, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Тетово го лишиле од слобода И.И.(19) од с.Слатино. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, била пронајдена и одземена марихуана....

“Не користи мобилен телефон додека возиш”- превентивно-едукативна активност со возачите и во Гостивар

0
Денеска (11 февруари) на неколку пунктови во централното подрачје во Гостивар се спроведе планираната превентивна активност во рамките на кампањата"Вози внимателно и одговорно", чии носители беа Отсекот за превенција на СВР Тетово и Полициската станица од општа надлежност Гостивар.На стотина возачи, претежно на патнички...

Новите православните гробишта кај тетовско Фалише како запуштена ливада, неоградени и без никакво обележје

0
Новите православни гробишта кај тетовско Фалише се уште недостојни за вечно почивалиште. Секоја наредна градска власт со ветување дека ќе се уредат, но на терен никакви активности. Локацијата е обрасната со трева и трње, нема ниту црква ниту обележје или било каков затворен објект. Со децении...

Најнови вести

Голема акција на полицијата низ Македонија, десетина уапсени

0
Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал – Сектор за криминалистички истраги – Единица за недозволена трговија со дрога при Бирото за јавна безбедност, спроведе координирана полициска операција со цел сузбивање на организирана криминална група која...

Се степале докторки-психијатри во Клиничката болница во Битола

0
Вчера во 15:50 часот во СВР Битола стигнала пријава од Т.Ч.И. (49) дека на нејзиното работно место во Клиничка болница Битола била физички нападната од нејзината колешка Д.Т. од Битола. Се преземаат мерки за расчистување на настанот, соопшти СВР Битола.

52 годишник од Велешта физички нападнал медицинска сестра во струшката болница која побарала од него да ја изгаси цигарата

0
Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против 52-годишен жител на Велешта за кого постои сомнение дека сторил кривично дело – Напад врз здравствен работник и здравствен соработник при вршење здравствена дејност од член 304-г став 2 во врска со став 1 од Законот за...

ВИДЕО: Во Белград ќе има нови избори

0
Претседателството на Српската напредна партија (СНС) на денешната седница донесе одлука за одржување нови избори во Белград, јави Танјуг. Тоа значи дека белграѓани повторно ќе излезат на гласање, каде повторно ќе ги бираат претставниците во Собранието на град Белград. ВИДЕО. Првата одлука што ја донесовме беше...

Спорт

„Ако помислите да го критикувате Роналдо, само погледнете го мечот со Аталанта“

0
Кристијано Роналдо, Маркус Рашфорд и Хари Мегвајер буквално му го спасија тренерското столче на Оле Гунар Солскјер, откако со пресврт донесоа победа над Аталанта (3-2). Норвежанецот е на „тенок лед“, па пораз од италијанскиот ривал во Лигата на шампионите речиси сигурно ќе значеше отказ. По...

ЕРИКСЕН ОСТАНУВА ВО БОЛНИЦА ПО КОЛАПСОТ

0
Данскиот репрезентативец Кристијан Ериксен ќе остане во болницата во Копенхаген, бидејќи се опоравува откако вчера колабираше на фудбалскиот терен. Данскиот тим ги откажа сите планирани медиумски активности и го одложи тренингот планиран за денеска за да можат соиграчите на Ериксен да се соземат од...

ВИДЕО|Хаос: УФЦ спектакл се претвори во масовна тепачка

0
Во Мексико Сити се одржа УФЦ настан кој место да биде спектакл се претвори во вистински хаос и масовна тепачка на трибините. ВИДЕО.

Мозаик

0
Проценката на Комунална хигиена за овој викенд, нагласи, најверојатно беше погрешна, бидејќи ми рекоа дека во полициски час граѓаните нема да фрлаат ѓубре. Немавме проблем со комуналниот отпад и нема да имаме. Состојбата е за еден ден. Се појави еден ден криза и ќе ја...

0
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, кој беше сослушуван четири дена пред Специјалниот суд за злосторства на ОВК во Хаг, синоќа пристигнал во Косово, каде бил дочекан со зурли и тапани и пречекан од граѓаните кои извикувале „ОВК, ОВК“ и носеле знамиња Само што слетав во...

0
По обилните дождови последните два дена, во Босна и Херцеговина денеска падна и снег. Имено, врвовите на планината Бјелашница и на Јахорина забелеа. Федералниот Хидрометеоролошки завод за денеска најави претежно облачно време, дожд во Херцеговина, централните и источните подрачја, а на врвовите на планините и снег. На...

0
Наместо детски џагор и песни за првачињата, тишина во училишните дворови пред почетокот на првиот час. Како во грч, со срамежлив чекор кон влезот, најмалите ученици во „Лазо Анѓеловски“ пристигнуваа по определени патеки за движење. Едно зад друго, на растојание, со маски на лицето и...

Колумни

Здравје

Култура

Технологија

Шоу бизнис

Поранешната манекенка Карен Мекдугал (52) тврди дека имала афера со поранешниот американски претседател Доналд Трамп (76) која траела 10 месеци. Трамп негираше дека тоа некогаш се случило. Карен неодамна во интервју за „Дејли Мејл“ ги откри деталите од нивната...
Глумецот Алек Болдвин (68) ја застрелал директорката на фотографија Халина Хачинс и го ранил режисерот Џоел Соуза кога испукал куршум од пиштол-реквизит, соопшти полицијата. Инцидентот се случил за време на снимањето на независниот игран филм „Раст“, пишува во соопштението на...
Американец се запиша во историјата со тоа што пред 11 години платил две пици со 10.000 биткоини. Американецот Ласло Хањец во 2010 година влезе во историјата. Тој тогаш бил првата личност што ја искористила виртуелната валута Биткоин за да плати...
Во финалето на Евросонг настапија претставници од 26 земји. Италија победи на Евросонг 2021 година, На самиот крај од натпреварувањето се водеше тесна битка со гласовите меѓу Италија, Швајцарија и Франција. Сепка, Италија со 524 поени го освои првото место. Тие...

Забава

Дневен хороскоп за 18. ноември 2023 година

0
Шкорпија 24.10-22.11. Љубов Веселба , забавување , опуштеност и среќа- сето тоа интензивно може да го почуствувате денеска. Кариера Повеќето денеска ќе се опуштат со спортски настани. Некои ќе се занимаваат со спорт , а другите ќе бидат во публика. Работата ќе ја завршите набрзина. Здравје и совет Ќе почуствувате родителска...

Дневен хороскоп за 15. ноември 2023 година

0
Шкорпија 24.10-22.11. Љубов Некој би можел да ви понуди љубовна размена или соработка што ветува. Се ќе изгледа премногу деловно. Кариера ќе договарате работи без проблеми , а другите ќе ви помагаат. Во сите работи до израз ќе дојде вашиот шарм. Здравје и совет Соработувајте со другите. Стрелец 23.11.-21.12. Љубов Вашите лични односи добро се...

И тепачка и веридба на концертот на Александра Пријовиќ во Ниш

0
Српската музичка ѕвезда Александра Пријовиќ синоќа го одржа својот втор по ред концерт во Ниш, каде уште еднаш ја одушеви публиката во „Чаир“. Публиката уживала во концертот на Прија, сè додека група момчиња не се степале во партерот и направиле целосен хаос. На крајот од...

Мачките имаат речиси 300 изрази на лицето, дури и „лице за играње“ што го споделуваат со луѓето

0
Мачките користат стотици изрази на лицето за да комуницираат, открива ново истражување. Во период од една година, истражувачите снимиле вкупно 276 различни изрази на лицето кои ги користеле 50 мачки што живеат во кафуле за мачки во Лос Анџелес. Ова е едно од првите истражувања што...

ПРЕД 28 ГОДИНИ БЕШЕ ЕМИТУВАНА НАЈГЛЕДАНАТА ХУМОРИСТИЧНА ЕМИСИЈА К15

0
На денешен ден, пред точно 28 години, беше емитувана првата епизода на македонската хумористична емисија „К-15“.   https://youtu.be/HTYQkBNc-wY?t=950 Духовитите фрази и конверзации на ликовите Миле Паника, Тошо Малерот и Цацко Конопишкибргу станаа дел од популарната култура кај нас, а кратките хумористично-сатирични скечови беа најгледаната програма во сабота навечер.

Додека ја чекал сопругата да оди во тоалет, купил герпка и освоил 200.000 долари

0
Брачна двојка од Свонси во САД е побогата за 200.000 долари, само поради тоа што на сопругата и се одело во тоалет. Според америанските медиуми кога жената влегла во јавен тоалет мажот решил времето да го искористи за влез во продавница каде за 5 долари...