spot_img

Македонија

Ванковска: Неправедно е денот на гласањето да биде слободен само за јавната администрација

0
Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, при денешната средба со граѓаните на Општина Центар освен со претставување на изборната програма се задржа и на известувањето од Владата за денот на гласањето. „Го добивме известувањето од Владата за денот на гласањето, кој е слободен ден само...

Демири бара трпение од приватните специјализанти, им ветува повисоки примања по изборите

0
Министерот за здравство Илир Демири бара трпение од приватните специјализанти кои денеска стапија во штрајк и најавува дека по изборите ќе се избори со ребаланс на Буџетот да се обезбеди изедначување на нивните примања со примањата на вработените специјализанти во јавните здравствени установи. На...

Пуштиле осуден за убиство да побегне од болницата во која се лекувал- детали за уапсените затворски полицајци

0
Според официјалните информации на ОЈО ГОКК, за шестмина од осомничените припадници на затворската полиција од скопскиот затвор „Идризово“, кои се осомничени дека како група и постапувајќи со умисла директно се одговорни за бегството на затвореникот, е отворена истрага и се бара да им биде...

АЛЕРГИИ КАЈ ДЕЦАТА: ПРИЧИНИ, СИМПТОМИ И ДИЈАГНОСТИКА

0
Причини за Зголемените Алергии кај Децата Во последните две години, според многу студии, алергиите кај децата драстично се зголемиле. Причините за тоа се многу, а некои од нив се: 1.Зголеменото загадување на животната средина: Воздушните замрсувања и загадувањата влијаат на здравјето на децата и можат да...

Регион

Свет

Совет за безбедност на Косово: Србија поседува илјадници дронови како оние со кои се нападна Израел

0
На барање на косовскиот премиер Албин Курти, Советот за безбедност на Косово во неделата вечерта одржа седница по повод нападот на Иран врз државата Израел и можните импликации врз глобалниот и регионалниот мир и безбедност, јави дописникот на МИА од Приштина. Според денешното соопштение на...

„Северномакедонците знаат дека нивниот глас не значи ништо“, изјави Вулин за коспонзорството на Македонија за Резолуцијата на ОН за геноцид во Сребреница

0
По изјавата на шефот на дипломатијата Бујар Османи дека Северна Македонија е еден од коспонзорите на Резолуцијата на ОН за геноцид во Сребереница, во која ја повика и Србија да ја поддржи, прв со реакција се јави поранешниот шеф на безбедоносната агенција БИА и поранешен министер...
spot_img
spot_img

Полошки Глас

Се шири пожарот на Шара – потенцијална опасност и за селото Селце

0
Пожарот на село Селце не е локализиран. Напротив, тој е проширен, информираат од Јавната установа Национален парк „Шар планина“. Од утрово на терен се девет ренџери, тетовските пожарникари, а во гаснењето на пламените јазли помага и локалното население. И денеска се очекува помош за гаснење од...

Европратеникот Шидер од Тетово: Стево е единствениот гарант за европската иднина на земјата и најдобриот претседател што може да го имате

0
„Ние сме големи поддржувачи на Северна Македонија и на вашиот пат кон ЕУ. Внимателно ги следиме овие важни избори и сите зборуваат за Европа, но само еден од кандидатите навистина ќе ве однесе во Европа“ рече австрискиот европратеник од партијата на Европските социјалисти, Андреас...

Таравари: Здружението на академици Албанци за наука и уметност да стане академија или да биде дел од МАНУ

0
Кандидатот за претседател од здружената албанска опозиција Вреди, Арбен Таравари по посетата на Здружението на академици Албанци за наука и уметност во Тетово, вели дека како иден претседател ќе се залага ова здружение да се институционализира, да стане академија или да биде дел од...

Во Тетово синоќа се пукало од украдено возило кое подоцна е пронајдено на патот Тетово-Попова Шапка

0
Синоќа во 22.45 часот во СВР Тетово, М.Т. од Тетово пријавил дека од патничко возило „фолксваген поло“ во движење од огнено оружје било пукано кон неговата куќа на улица „Илинденска“ во Тетово. Повредени како што и претпладнево објави полицијата нема, а биле направени ошетувања на...

Најнови вести

Полициска акција: Уапсени 17 припадници на затворската полиција поради поврзаност со бегство на затвореник

0
Приведени се 17 припадници на затворската полиција на најголемиот затвор Идризово поради поврзаност со бегство на затвореник. Од обвинителството велат дека апсењето е поврзано со бегство на затвореник кој бил носен во приватна болница на лекување. Обвинителството соопшти дека затвореникот надвор од правилата бил носен...

Ванковска: Неправедно е денот на гласањето да биде слободен само за јавната администрација

0
Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, при денешната средба со граѓаните на Општина Центар освен со претставување на изборната програма се задржа и на известувањето од Владата за денот на гласањето. „Го добивме известувањето од Владата за денот на гласањето, кој е слободен ден само...

„Северномакедонците знаат дека нивниот глас не значи ништо“, изјави Вулин за коспонзорството на Македонија за Резолуцијата на ОН за геноцид во Сребреница

0
По изјавата на шефот на дипломатијата Бујар Османи дека Северна Македонија е еден од коспонзорите на Резолуцијата на ОН за геноцид во Сребереница, во која ја повика и Србија да ја поддржи, прв со реакција се јави поранешниот шеф на безбедоносната агенција БИА и поранешен министер...

ТАТКОТО НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Никогаш нема да кажам каде е телото

0
Во Србија трае потрагата по телото на убиеното девојче Данка Илиќ, а таткото на убиецот рекол дека никогаш нема да ја открие локацијата. Тврди дека се заколнал дека нема да каже каде е закопано девојчето. „Никогаш нема да кажам каде е телото на Данка“,...

Спорт

Иџе ја пееше македонската химна во Италија – триумф на Валелунга (Видео)

0
Игор Стефановски имаше одличен викенд во Италија во првенството на TCR Italy каде во второто возење триумфираше и се искачи на пиедесталот на патеката Валелунга крај Рим. Иако стартуваше од седмата позиција нашиот тркач стигна до триумф за голема радоста на целиот тим. Супериорноста на...

Познати можните ривали на Шкендија пред ждрепката за првото претколо на ЛШ

0
Фудбалскиот шампион на Македонија, екипата на Шкендија ќе го започне европското лето во првото претколо за пласман во Лигата на шампионите на УЕФА. Тетовчани  денеска точно напладне (12:00 часот) на ждрепката во Нион ќе го дознае ривалот во квалификацискиот двомеч, а веќе се познати четирите...

Заврши американскиот сон: Србија ги совлада САД (ВИДЕО)

0
Кошаркарската репрезентација на САД со пораз ги заврши настапите на Светкото првенство во Кина. По Франција, дрим тимот е поразен и од селекцијата на Србија. Србија првата четвртина ја доби со 32-7 и веќе тогаш беше јасно дека ги очекува пораз. Богдановиќ „решеташе“ со тројки...

Мозаик

0
Проценката на Комунална хигиена за овој викенд, нагласи, најверојатно беше погрешна, бидејќи ми рекоа дека во полициски час граѓаните нема да фрлаат ѓубре. Немавме проблем со комуналниот отпад и нема да имаме. Состојбата е за еден ден. Се појави еден ден криза и ќе ја...

0
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, кој беше сослушуван четири дена пред Специјалниот суд за злосторства на ОВК во Хаг, синоќа пристигнал во Косово, каде бил дочекан со зурли и тапани и пречекан од граѓаните кои извикувале „ОВК, ОВК“ и носеле знамиња Само што слетав во...

0
По обилните дождови последните два дена, во Босна и Херцеговина денеска падна и снег. Имено, врвовите на планината Бјелашница и на Јахорина забелеа. Федералниот Хидрометеоролошки завод за денеска најави претежно облачно време, дожд во Херцеговина, централните и источните подрачја, а на врвовите на планините и снег. На...

0
Наместо детски џагор и песни за првачињата, тишина во училишните дворови пред почетокот на првиот час. Како во грч, со срамежлив чекор кон влезот, најмалите ученици во „Лазо Анѓеловски“ пристигнуваа по определени патеки за движење. Едно зад друго, на растојание, со маски на лицето и...

Колумни

Здравје

Култура

Технологија

Шоу бизнис

Поранешната манекенка Карен Мекдугал (52) тврди дека имала афера со поранешниот американски претседател Доналд Трамп (76) која траела 10 месеци. Трамп негираше дека тоа некогаш се случило. Карен неодамна во интервју за „Дејли Мејл“ ги откри деталите од нивната...
Глумецот Алек Болдвин (68) ја застрелал директорката на фотографија Халина Хачинс и го ранил режисерот Џоел Соуза кога испукал куршум од пиштол-реквизит, соопшти полицијата. Инцидентот се случил за време на снимањето на независниот игран филм „Раст“, пишува во соопштението на...
Американец се запиша во историјата со тоа што пред 11 години платил две пици со 10.000 биткоини. Американецот Ласло Хањец во 2010 година влезе во историјата. Тој тогаш бил првата личност што ја искористила виртуелната валута Биткоин за да плати...
Во финалето на Евросонг настапија претставници од 26 земји. Италија победи на Евросонг 2021 година, На самиот крај од натпреварувањето се водеше тесна битка со гласовите меѓу Италија, Швајцарија и Франција. Сепка, Италија со 524 поени го освои првото место. Тие...

Забава

Дневен хороскоп за 18. ноември 2023 година

0
Шкорпија 24.10-22.11. Љубов Веселба , забавување , опуштеност и среќа- сето тоа интензивно може да го почуствувате денеска. Кариера Повеќето денеска ќе се опуштат со спортски настани. Некои ќе се занимаваат со спорт , а другите ќе бидат во публика. Работата ќе ја завршите набрзина. Здравје и совет Ќе почуствувате родителска...

Дневен хороскоп за 15. ноември 2023 година

0
Шкорпија 24.10-22.11. Љубов Некој би можел да ви понуди љубовна размена или соработка што ветува. Се ќе изгледа премногу деловно. Кариера ќе договарате работи без проблеми , а другите ќе ви помагаат. Во сите работи до израз ќе дојде вашиот шарм. Здравје и совет Соработувајте со другите. Стрелец 23.11.-21.12. Љубов Вашите лични односи добро се...

И тепачка и веридба на концертот на Александра Пријовиќ во Ниш

0
Српската музичка ѕвезда Александра Пријовиќ синоќа го одржа својот втор по ред концерт во Ниш, каде уште еднаш ја одушеви публиката во „Чаир“. Публиката уживала во концертот на Прија, сè додека група момчиња не се степале во партерот и направиле целосен хаос. На крајот од...

Мачките имаат речиси 300 изрази на лицето, дури и „лице за играње“ што го споделуваат со луѓето

0
Мачките користат стотици изрази на лицето за да комуницираат, открива ново истражување. Во период од една година, истражувачите снимиле вкупно 276 различни изрази на лицето кои ги користеле 50 мачки што живеат во кафуле за мачки во Лос Анџелес. Ова е едно од првите истражувања што...

ПРЕД 28 ГОДИНИ БЕШЕ ЕМИТУВАНА НАЈГЛЕДАНАТА ХУМОРИСТИЧНА ЕМИСИЈА К15

0
На денешен ден, пред точно 28 години, беше емитувана првата епизода на македонската хумористична емисија „К-15“.   https://youtu.be/HTYQkBNc-wY?t=950 Духовитите фрази и конверзации на ликовите Миле Паника, Тошо Малерот и Цацко Конопишкибргу станаа дел од популарната култура кај нас, а кратките хумористично-сатирични скечови беа најгледаната програма во сабота навечер.

Додека ја чекал сопругата да оди во тоалет, купил герпка и освоил 200.000 долари

0
Брачна двојка од Свонси во САД е побогата за 200.000 долари, само поради тоа што на сопругата и се одело во тоалет. Според америанските медиуми кога жената влегла во јавен тоалет мажот решил времето да го искористи за влез во продавница каде за 5 долари...